Moje narzędzia czyli sprzęty z których korzystam, i które mogę polecić, np. na udany prezent.

Na blogu opisuję różne urządzenia, specyfiki i narzędzia, z których korzystam na co dzień. Postanowiłem zebrać je w jednym miejscu i opisać. Być może ktoś z Was stoi przed wyborem tego czy tamtego? A może szukacie pomysłu na prezent i nie wiecie co kupić? Poniżej znajdziecie listę wykorzystywanych przeze mnie narzędzi, które z czystym sumieniem mogę polecić, bo sam z nich korzystam. Niektórych nie opisałem na blogu ale zapewniam, ze nie znajdziesz tu niczego, czego sam nie używam lub nie używałem i co nie jest sprawdzone w praktyce.

Kominkowe klimaty


Kominek, który jest bohaterem mojego bloga to wkład kominkowy Lazar Westa. Duże palenisko, brak popielnika, dopływ powietrza z zewnątrz, płaszcz wodny i super wydajność sprawiają, że ogrzewam nim cały dom, ponad 130 m2  i ciepła mam aż nadto.

 

Spalaniem brykietu w kominku i pompami obiegowymi w instalacji C.O. steruje sterownik Euroster 11K. Uniwersalny, dedykowany do kominków z płaszczem wodnym sterownik, który ma spore możliwości. W połączeniu z przepustnicą AirMatic tworzy kompletny zestaw do kontrolowania pracy kominka z płaszczem wodnym. Opisałem go na blogu:

 

Zanim w mojej instalacji pojawił się Euroster 11K, pracą jednej z pomp przez ponad dwa lata sterował sterownik TECH ST-21. Proste, niezawodne urządzenie, które ma wyświetlacz wskazujący temperaturę wody w układzie, gdzie zamontowany jest czujnik temperatury i pompa, którą ma sterować. I co ważne, posiada funkcję Anty Stop, czyli dba o dobrą kondycję pompy obiegowej poza sezonem grzewczym. Sterownik TECH ST-21

 

Pierwszym sterownikiem, który pojawił się w mojej instalacji C.O. był TECH ST-19. Prosty, niezawodny, bez dodatkowych gadżetów sterownik, który przez ponad cztery lata włączał i wyłączał pompę obiegową między kominkiem i buforem. Temperaturę załączenia pompy nastawiamy pokrętłem. Posiada funkcję Anty Stop, czyli dba o instalację C.O. nawet latem. Polecam. Sterownik TECH ST-19.

 

 

Grzałką elektryczną w zbiorniku na C.W.U. pracą pompy w kanalizacji i np. oświetlenia świątecznego na zewnątrz domu steruje u mnie sterownik/programator czasowy. Włącza i wyłącza podłączone do niego urządzenia o zaprogramowanych godzinach. Pomaga oszczędzać pieniądze i nasz czas. Programator/sterownik czasowy.

 

Na powrocie zimnej wody do kominka mam zamontowany zawór mieszający termostatyczny. Zapewnia on odpowiednio wysoką temperaturę wody, która wpływa do płaszcza wodnego. Zainstalowałem go bo takie było zalecenie producenta kominka i chcę maksymalnie wydłużyć jego trwałość. Podobne zawory montuje się także w instalacjach ciepłej wody użytkowej, aby ograniczyć jej temperaturę i nie dopuścić do poparzenia się nią. Zawór termostatyczny mieszający.

Centralnym punktem mojej instalacji C.O. jest bufor wodny o pojemności 1000 litrów. Do niego wpływa ciepła woda z kominka i z niego, sterownik ogrzewania podłogowego pobiera wodę do ogrzewania domu. Wspaniała rzecz, która zapewnia stabilną temperaturę w domu i spore oszczędności. Bufor o pojemności 1000 litrów. 

 

 

Mam kominek z płaszczem wodnym, mam pompy, sterowniki więc muszę być przygotowany na najgorsze. A jedną z najgorszych rzeczy, jaka może się przytrafić jest rozgrzany, pełny drewna kominek i zanik napięcia w sieci elektrycznej. Sterowniki wyłączają się, pompy przestają pracować i kominek szybko się przegrzewa i może nawet wybuchnąć. Aby temu zapobiec, konieczny jest zasilacz awaryjny, który podtrzyma zasilanie pomp i sterowników. Jednym z elementów mojego kominkowego UPS-a jest przetwornica Volt model Sinuspro 1000W. Pracuje bezawaryjnie już kilka lat i kilka razy już pomogła mi w kryzysowej sytuacji. Mój UPS opisałem na blogu, we wpisie Kominkowy UPS z funkcją zarabiania pieniędzy.

Jeśli masz kominek, to na pewno, przynajmniej od czasu do czasu palisz w nim drewnem. A, żeby to drewno wcześniej przygotować, potrzebujesz porządnej siekiery. Ja mogę polecić Fiskars model X 17. Siekiera rozłupująca, która poradzi sobie z drewnem kominkowym. Ja z jej pomocą łupałem Buka, Brzozę, Jesion i Grab. Dawała radę. Jest lekka, dobrze leży w rękach i ma moc. Fiskars model X 17.

 

Szyba w kominku zawsze się brudzić będzie. Od czasu do czasu trzeba ją umyć. W sklepach można spotkać różne specyfiki, które mają sobie radzić z sadzą w kominku. Ja kilku próbowałem. Jedne są drogie, inne nie radzą sobie z sadzą. Jednym z preparatów, które używam jest płyn CRISS, który można kupić np. w Rossmanie albo tutaj. Kosztuje niewiele a jest skuteczny. Skuteczne mycie szyby kominka opisałem na blogu, w tym wpisie.

 

 

Innym, skutecznym i niedrogim środkiem do czyszczenia szyby kominka jest produkt spod znaku Ludwika. Też go używam i sobie chwalę. Jest go w opakowaniu mniej niż CRISS-a, ale jest równie skuteczny. Korzystam z tych preparatów naprzemiennie, w zależności, który uda mi się kupić, kiedy jestem na zakupach. Na cały sezon grzewczy, kiedy myję szybę kominka codziennie lub co drugi dzień zużywam 2-3 opakowania takiego preparatu. Ludwik do mycia szyby kominka. Mój sposób mycie szyby kominka opisałem na blogu, w tym wpisie.


Narzędzia sprawdzone w praktyce

Odkurzacz „przemysłowy” przyda się w każdym domu. Czasem trzeba przecież odkurzyć samochód, garaż, piwnicę. Dobry odkurzacz pozwoli na zebranie popiołu, torcin, wody. Duży worek, duża siła ssąca i odporność na kurz i brud powinny być najważniejszymi cechami takiego sprzętu. Jak ktoś buduje, wykańcza lub remontuje dom albo mieszkanie, powinien poważnie pomyśleć o odkurzaczu do zadań specjalnych. Ja używam najprostszego modelu Karchera już piąty rok i jestem z niego zadowolony. Opisełm go w tym wpisie. Karcher MV 3.

 

Każdy, kto lubi majsterkować wie, że solidna wiertarko-wkrętarka to podstawa. Powinna wkręcać śruby, wiercić w drewnie, stali i betonie i być odporna na kontakt z kurzem, pyłem, wodą, błotem i wszystkim, co najgorsze. Kiedy zaczynałem budowę domu kupiłem wkrętarkę do zadań specjalnych. Makita DHP 453 SHEX to sprzęt pierwsza klasa. Ja używam jej już piąty rok. Zostawiałem ją pracownikom na budowie. Leżała w wodzie, błocie, trocinach i ani razu nie zawiodła. Dwa szybko ładujące się akumulatory, duża moc, udar, dwie prędkości obrotów, dużo końcówek i fajna, aluminiowa walizka sprawiają, że ten zestaw to kompletny warsztat majsterkowicza. Może nie jest najtańsza, ale warta wydanych na nią pieniędzy. Swoją opisałem na blogu, w tym wpisie. Wkrętarka Makita DHHP 453 SHEX.

Wiertarko-wkrętarka to podstawowe narzędzie w warszatcie majsterkowicza. Czasmi jednak nie trzeba wielkiej mocy. Wystarczy mała, poręczna wkrętarka, którą można schować do kieszeni i użyć, kiedy będzie potrzebna. Ja mam wkrętarkę Bosch IXO IV. Małą, sprytną wkrętarkę z dwoma unikalnymi końcówkami, które pomogą wkręcić śrubę w trudno dostępnym  miejscu. Kilka razy już uratowała mi tyłek. Obecnie w sprzedaży jest już model Bosch IXO V. Ja tą małą wkrętarką przykręcałem płyty gipsowo-kartonowe, śruby w podbitce, skręcałem meble itp. Bosch IXO V to wielka moc zamknięta w małej, poręcznej wkrętarce. Polecam. Może być doskonałą propozycją na prezent urodzinowy, imieninowy lub świąteczny. Wkrętarka Bosch IXO V.

 

 

 

 

 


Blogowe klimaty

Blog SprawdzoneWPraktyce.pl jest zainstalowany na serwerach firmy ZENBOX. Próbowałem wielu dostawców hostingu, ale to Zenbox jest tym, czego szukałem. Natychmiastowa pomoc, wsparcie i niezawodne usługi sprawiają, że mam u nich hosting i domeny. Polecam każdemu

Exit mobile version