W tym krótkim wpisie pokażę Ci jakie zalety i jakie wady ma ogrzewanie domu za pomocą klimatyzatora. Są to moje wnioski i przemyślenia, jakie zebrałem przez prawie 3 lata, kiedy w naszym domu głównym źródłem ciepła jest jeden niewielki klimatyzator. To, co dla mnie jest wadą, dla Ciebie może być zaletą i odwrotnie. Jeśli myślisz o ogrzewaniu domu/mieszkania/szałasu/biura itp. klimatyzatorem to koniecznie przeczytaj ten wpis.
A. Zalety ogrzewania domu klimatyzatorem
1. Niski koszt instalacji.
Dobrej jakości klimatyzator z funkcją grzania można mieć, z montażem, za mniej niż 5000 zł. Część tej kwoty można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej (stan na rok 2024) więc finalnie zapłacisz jeszcze mniej. Klimatyzator o mocy grzewczej 3,5 kW może ogrzać pomieszczenie o powierzchni nawet 50m2, więc koszt instalacji jest niski. Żadna pompa ciepła, kocioł na paliwo stałe czy inne źródło ciepła nie będzie tak tanie w zakupie.
2. Szybkość instalacji.
Sprawny, kumaty instalator powinien poradzić sobie z instalacją klimatyzatora w 3-4 godziny. Owszem, czasem montaż może się skomplikować i czas ten może się wydłużyć, ale w przypadku prostego montażu klimatyzator można zamontować i uruchomić w 4 godziny. Chyba żadnego innego systemu grzewczego tak szybko nie da się zamontować i uruchomić.
3. Szybkość ogrzewania pomieszczenia.
Dobrej jakości klimatyzator bardzo szybko nagrzewa pomieszczenia. Po włączeniu urządzenia i wybraniu opcji grzania już po 5-10 minutach odczuwamy wyraźne ciepło generowane przez klimatyzator. Żadne inne źródło ciepła, nie licząc farelki czy suszarki do włosów, nie nagrzeje nam tak szybko pomieszczenia.
4. Niski pobór energii podczas ogrzewania.
Dobrej jakości klimatyzator, który ma dobrze dobrany algorytm pracy potrafi ogrzewać dom pobierając 250-300 Watów na godzinę. Wiem to z własnego doświadczenia, bo urządzenie które mamy w naszym domu tak właśnie pracuje. Nasz klimatyzator na dobę, zimą, pobiera 8-10 kWh energii elektrycznej, czyli koszt ogrzewania domu do około 10 zł dziennie. Nie wiem, czy jest jakieś tańsze, bezobsługowe źródło ciepła.
5. Dobrej jakości klimatyzator efektywnie działa nawet przy – 20 stopniach Celsjusza.
Klimatyzator to nic innego jak pompa ciepła powietrze-powietrze. Nowoczesne, dobrej jakości urządzenia potrafią efektywnie ogrzewać dom nawet, kiedy za oknem jest minus 20 stopni Celsjusza. Owszem, w takich warunkach ich sprawność znacząco się obniży, częściej będą robić tzw. defrost ale będą w stanie zapewnić nam komfort termiczny w domu na zadowalającym poziomie. A to oznacza, że mogą być głównym źródłem ciepła w domu przez całą zimę. Ja uruchamiam nasz klimatyzator końcem września i wyłączam początkiem maja. W sezonie grzewczym urządzenie pracuje cały czas i ogrzewa nasz dom.
6. Latem chłodzi, zimą ogrzewa.
Klimatyzator to urządzenie uniwersalne. Latem może schłodzić nasz dom, zimą zapewnić nam ciepło w pomieszczeniach. Instalujemy jedno urządzenie i mamy komfort termiczny w domu przez cały rok.
7. Szybka reakcja na zmianę temperatury zadanej.
Klimatyzator bardzo szybko potrafi dopasować się do zmian temperatury zadanej w domu. Załóżmy, że wychodzimy rano do pracy i zmniejszamy temperaturę zadaną na klimatyzatorze na 18 stopni Celsjusza, żeby niepotrzebnie nie grzać pustego domu i oszczędzić. Wieczorem wracamy do domu i podnosimy temperaturę zadaną na 23 stopnie Celsjusza. Niemal natychmiast po zwiększeniu nastawy na urządzeniu, zaczyna ono grzać powietrze do wyższej temperatury i już po kilku minutach w domu robi się cieplej. W przypadku innego typu centralnego ogrzewania tak szybkiej reakcji nie będziemy mieli.
8. Idealnie współpracuje z fotowoltaiką i rekuperacją.
Ogrzewanie klimatyzatorem idealnie współpracuje z fotowoltaiką. Nawet w pochmurne, zimowe dni, kiedy na niebie są chmury i słońca mamy jak na lekarstwo, instalacje fotowoltaiczne produkują energię elektryczną. Czasem jest to 200 czasem 500 W, ale niemal każdego dnia coś tam się produkuje. Jak wspomniałem, dobrej jakości klimatyzator pobiera podczas pracy 250-300 W mocy energii elektrycznej, czyli tyle, ile produkuje fotowoltaika. Czyli nawet w zimowe, pochmurne dni przez kilka godzin na dobę mamy darmowe ogrzewanie domu.
Grzanie klimatyzatorem dobrze współpracuje z instalacją wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Urządzenie ogrzewa powietrze a jego najcieplejsza część znajduje się pod sufitem. Tam też znajdują się anemostaty z wentylacji mechanicznej, które pomagają rozprowadzać ciepłe powietrze po całym domu, dzięki wymuszeniu jego przepływu od anemostatów nawiewnych do wywiewnych. Dzięki tej współpracy ciepłe powietrze może szybciej i łatwiej dotrzeć do pomieszczeń w których nie ma klimatyzatora a są anemostaty z wentylacji mechanicznej. Dodatkowo, to ciepłe powietrze wygenerowane przez klimatyzator jest wyciągane z domu przez wentylację mechaniczną, w wymienniku ciepła w rekuperatorze ciepło jest odzyskiwane i wraca z powrotem do domu z czystym powietrzem z zewnątrz. W domu straty ciepła są uzupełniane przez klimatyzację i mamy stabilną, dającą wysoki komfort termiczny temperaturę powietrza w domu.
9. Bezobsługowa praca, włączasz i zapominasz że działa.
Jedna z ważniejszych zalet klimatyzatora. Można go włączyć, ustawić temperaturę zadaną i zapomnieć o tym urządzeniu. Klimatyzator nie wymaga w zasadzie żadnej obsługi. Raz na 2-3 miesiące wystarczy wyczyścić filtry z jednostki wewnętrznej i to tyle. Jest to bezobsługowe źródło ciepła. My, jak już wspominałem, włączamy grzanie klimatyzacją końcem września i wyłączamy początkiem maja i w tym okresie nic nie robimy przy klimatyzacji. Działa bezobsługowo.
10. Małe wymagania związane z instalacją.
Klimatyzator można zainstalować zarówno w nowo budowanym domu jak i w już wykończonym. Musimy wybrać miejsce instalacji jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, zapewnić zasilanie w energię elektryczną i to tyle. Żadnych innych wymagań instalacyjnych klimatyzacja nie potrzebuje. Owszem, jeśli mamy wyjątkowe chciejstwa, montaż klimatyzacji w nietypowym miejscu lub poprowadzenie przewodów w trudnodostępnych miejscach to instalator będzie musiał się bardziej postarać, ale w większości prostych instalacji nie ma wymagających warunków jakie trzeba spełnić, żeby można był zainstalować klimatyzator.
11. Możemy zainstalować jednostki wewnętrzne w kilku pomieszczeniach i grzać tylko tam, gdzie potrzebujemy.
Jeśli będziemy chcieli, to jednostkę wewnętrzną klimatyzacji możemy mieć w każdym z pomieszczeń w domu i w każdym pokoju mieć ustawioną inną temperaturę zadaną. Jeśli mamy fantazję i pieniądze, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby tak było. Co więcej, do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka jednostek wewnętrznych co ograniczy ich ilość na zewnątrz domu i koszty instalacji.
12. Możliwość zdalnej kontroli, przez Wi-Fi.
Do niemal każdego klimatyzatora możemy dokupić moduł zdalnej kontroli przez Wi-Fi. Pozwoli nam to zdalnie sterować ogrzewaniem domu, jeśli tylko Internet będzie dostępny. Jeśli np. zapomnieliśmy wyłączyć lub zmniejszyć temperaturę zadaną na klimatyzatorze rano, przed wyjściem do pracy, to korzystając ze zdalnego dostępu możemy to zrobić kiedy sobie o tym przypomnimy. Podobnie rzecz się ma przed powrotem do domu. Zdalna kontrola pracy klimatyzacji pozwala na podniesienie temperatury zadanej w domu przed powrotem do niego i kiedy wrócimy, w domu będzie już ciepło i przyjemnie.
13. Ogrzewanie klimatyzatorem jest bezpieczne.
Można wyjść z domu, zostawić pracujący klimatyzator i mieć niemal 100% pewność, że nic złego się nie stanie. Przy kominku i/lub np. piecu na pellet, drewno czy piecokuchni tak raczej nie zrobimy, chyba, że mamy „duże jaja”. Drzwiczki z pieca mogą się otworzyć, mogą wypaść rozgrzane kawałki drewna lub gorący popiół i nieszczęście gotowe. Klimatyzator jest bezpieczny, można go włączyć wychodząc z domu, zostawiając w domu małe dzieci lub osoby starsze i być spokojnym, że nic złego ze strony systemu grzewczego się nie wydarzy.
Wpis, w którym opisałem nasz klimatyzator znajdziesz tutaj: Klimatyzacja do ogrzewania domu czyli pompa ciepła powietrze-powietrze która grzeje i chłodzi.
B. Wady klimatyzacji jako źródła ciepła w domu
1. Niska wilgotność powietrza w domu.
Z jednej strony to wada a z drugiej zaleta. Klimatyzator osusza powietrze w domu i żeby podnieść jego wilgotność do bezpiecznego poziomu powinniśmy nawilżać je dodatkowo. Ale, z drugiej strony jest to zaleta, bo zimą, jeśli suszymy pranie w domu to wyjęte z pralki i rozwieszone w domu szybko wysycha, nawilżając powietrze.
2. Jednostka zewnętrzna widoczna na zewnątrz.
Mi osobiście nie przeszkadza, że niewielka skrzynka wisi na ścianie domu, ale niektórym osobom może się nie podobać, że na pięknej elewacji domu pojawia się jedna albo więcej jednostek klimatyzacji. Jeśli dobrze zaplanujemy montaż instalacji klimatyzacji, najlepiej jeszcze na etapie budowy domu, to będziemy mogli ukryć wszystkie jej elementy pod ociepleniem i elewacją i nie będą one widoczne. A jednostka zewnętrzna może stać gdzieś z tyłu domu, zasłonięta przez np. rośliny.
3. Muszą być otwarte drzwi, żeby ciepłe powietrze rozchodziło się po domu inaczej w różnych częściach domu będą różne temperatury powietrza.
To chyba największa niedogodność przy ogrzewaniu domu klimatyzatorem. Jest to pompa ciepła powietrze-powietrze która ogrzewa … powietrze w naszym domu. A, żeby ciepło dotarło do wszystkich pomieszczeń, to muszą być do nich otwarte drzwi. Jeśli macie jeden klimatyzator i chcecie, żeby ogrzewał cały dom, to np. kiedy wychodzicie do pracy i/lub szkoły otwórzcie drzwi do wszystkich pomieszczeń niech temperatury się wyrównają i w domu wszędzie będzie ciepło.
4. Nadmuch powietrza, niektórym może przeszkadzać.
Klimatyzator kiedy pracuje, przepuszcza przez wymiennik ciepła duże ilości powietrza, którym dmucha z jednostki wewnętrznej do pomieszczenia w którym jest zainstalowany. Są osoby, którym ten ruch/nadmuch powietrza może przeszkadzać. Podobnie może być z szumem, który to przepływające przez klimatyzator powietrze generuje. Musisz jednak wiedzieć, że są w sprzedaży klimatyzatory, które potrafią wykryć w zasięgu swojej pracy człowieka lub zwierzaka i kierować strumień powietrza w inne miejsce, żeby tą niedogodność zniwelować. Owszem, nieco więcej kosztują, ale pracują tak, żeby właściciel był zadowolony.
5. Jednostka zewnętrza na ścianie, mogą być słyszane drgania podczas pracy jednostki zewnętrznej.
Jeśli zainstalujesz jednostkę zewnętrzną klimatyzacji na ścianie domu, to jest spora szansa, że kiedy będzie ona pracowała, będziesz słyszał buczenie lub inne nieprzyjemne dźwięki które będą przenoszone z pracującego klimatyzatora do domu. Problem ten mogą zniwelować specjalne podkładki antywibracyjne instalowane w jednostkach zewnętrznych ale dla osób o super czułym słuchu to może być kłopot. Niektórzy mogą mieć nawet problemy z zasypianiem.
6. Co jakiś czas trzeba czyścić filtry w jednostce zewnętrznej
Dobrej jakości klimatyzatory mają w jednostkach wewnętrznych specjalne filtry, najczęściej siatkowe, które zapobiegają osadzaniu się kurzu na wymienniku ciepła i/lub wydmuchiwaniu kurzu przez klimatyzator. Co jakiś czas, 2-3 miesiące, trzeba klimatyzator wyłączyć, wyjąć te filtry, umyć je pod bieżącą wodą i z powrotem zamontować. Taki mini serwis zajmuje 5-10 minut, nie jest trudny a polepsza parametry pracy klimatyzatora.
7. Jeśli chcemy mieć jednostkę wewnętrzną w każdym pomieszczeniu to musimy mieć kilka jednostek zewnętrznych.
Wspominałem już, że w kilku pomieszczeniach w domu możemy mieć jednostki wewnętrzne klimatyzacji i mogą one być podłączone do jednej jednostki zewnętrznej. Ale jeśli te kilka wewnętrznych klimatyzatorów będzie w różnych częściach domu, to niestety będziemy musieli pogodzić się z tym, że na zewnątrz też pojawi się kilka skrzynek z klimatyzacją. Najlepiej jest taką instalację zaplanować już na etapie budowy lub remontu domu i ukryć wszystkie przewody w ścianach.
8. Klimatyzator musi pracować cały czas, żeby utrzymywał stałą temperaturę w pomieszczeniu. Klima grzeje powietrze i tak szybko jak się ogrzewa, tak szybko się wychładza.
Klimatyzator najpierw ogrzewa powietrze w domu. Dopiero to ciepłe powietrze ogrzewa ściany, podłogi, meble i wszystko co mamy w domu. Żeby w pomieszczeniach była stała temperatura i zachowany był komfort termiczny, to klimatyzator powinien pracować cały czas, uzupełniając straty ciepła w domu. Wyjątkiem są tu domy pasywne, super szczelne, w których straty ciepła są ekstremalnie małe. Jeśli wyłączymy klimatyzator na kilka godzin to w domu zrobi się chłodniej i kiedy znów go uruchomimy, będzie trzeba poczekać aż zrobi się ciepło. Chcesz oszczędzić na kosztach ogrzewania klimatyzacją, nie wyłączaj klimatyzatora tylko zmniejsz temperaturę jaką chcesz mieć w domu jeśli nikogo w nim nie będzie przez dłuższy czas.
9. Jeśli montujemy klimatyzację w domu w którym mieszkamy, musimy albo zamontować jednostkę wewnętrzną na ścianie, przez którą instalacja wchodzi do pomieszczenia, albo pogodzić się z tym, że na ścianie będą kanały z przewodami grzewczymi z klimatyzacji lub zamontować je w wkutych bruzdach co wiąże się z remontem pomieszczenia.
To niedogodność której doświadczają właściciele domów lub mieszkań już wykończonych w których będzie instalowana klimatyzacja. Jeśli chcemy wewnętrzną część klimatyzacji mieć na ścianie innej niż zewnętrzna, to musimy się pogodzić z tym, że przewody łączące obie jednostki klimatyzacji będą poprowadzone w jakimś kanale po ścianie domu lub np. będą ukryte pod podwieszonym sufitem. Niestety, ale nikt jeszcze nie wymyślił klimatyzacji, w której obie jednostki, wewnętrzna i zewnętrzna łączą się bezprzewodowo 🙂
10. Jak prądu ni ma to nie działa klima.
To wada wspólna dla wszystkich współczesnych systemów grzewczych, które do pracy potrzebują energii elektrycznej. Kiedy nie na prądu w gniazdku, klimatyzacja nie działa i nie ogrzewa nam domu. Jeśli chcesz ogrzewać dom klimatyzacją a mieszkasz w okolicy, gdzie przerwy w dostawie energii elektrycznej są częste i/lub długie to w tzw. odwodzie powinieneś mieć dodatkowe, niezależne źródło ogrzewania, albo agregat prądotwórczy, który zasili twoją klimatyzację kiedy w sieci nie będzie prądu.
Na koniec jeszcze jedna, ważna zależność:
Im wyższa jakość i sprawność urządzenia tym niższe koszty eksploatacji. Pamiętaj, że decydując się na montaż klimatyzacji, zakładasz, że będziesz z niej korzystał przez kilka a nawet kilkanaście lat. Jeśli na początku źle wybierzesz i zdecydujesz się na tanie, mało efektywne i drogie w eksploatacji urządzenie, to z każdym kolejnym miesiącem twoja irytacja i niechęć do tego typu ogrzewania będzie się tylko zwiększała. Lepiej jest na etapie zakupu wydać nieco więcej pieniędzy i kupić urządzenie o większej sprawności i efektywności a później cieszyć się bezawaryjną pracą i niskimi kosztami eksploatacji. Ja tak postąpiłem i teraz jestem bardzo zadowolony z klimatyzacji jako podstawowego źródła ciepła, które na dobę zużywa tyko 8-10 kWh energii elektrycznej, pracując bez przerwy.