Osłona tarasu przed słońcem, wiatrem i deszczem to na pozór prosta sprawa. Wszystko pięknie wygląda w planach, ale kiedy zabierzemy się za realizację to piękny taras może zamienić się w miejsce, w którym nie będziemy chcieli przebywać. My jesteśmy na etapie aranżacji tarasu i mamy sporo dylematów, którymi podzielę się z wami w tym wpisie.
Po zbudowaniu i urządzeniu domu zabieramy się za aranżację otoczenia wokół domu. Jednym, z ważniejszych miejsc, które będziemy musieli dopasować do naszych potrzeb jest taras, czyli miejsce wypoczynku i zabawy. Trzeba pomyśleć, jaką ma mieć „podłogę” i jaki zbudować nad nim „dach”, który będzie osłaniał nas przed słońcem, a może nawet deszczem. W niektórych domach zadaszenie nad tarasem jest przedłużeniem dachu na budynku i wtedy mamy jeden problem z głowy. W naszym przypadku niestety tak nie jest. Żona mówiła: „Przedłuż dach nad taras”. Ja oczywiście nie posłuchałem, bo gdybym tak zrobił, to w salonie mielibyśmy ciemno i ponuro. No i teraz mam. Taras mamy usytuowany od strony południowo-zachodniej i w słoneczne dni nie można na nim wytrzymać. Kiedy słońce operuje na niebie, na tarasie jest gorąco jak w piekarniku. Próbowaliśmy już osłonić taras za pomocą żagla ale to ratunek na krótką metę. Teraz korzystamy z parasola, ale kiedy słońce wędruje po niebie, to trzeba cały czas kręcić parasolem albo zmieniać miejsce w którym stoi leżak. A poza tym parasol osłania małą powierzchnię tarasu, a reszta się i tak mocno nagrzewa, bo na tarasie mamy płytki betonowe. W końcu nadszedł ten moment, kiedy trzeba coś z tym zrobić, raz a dobrze. Pozostaje tylko pytanie, co wybrać, bo możliwości jest wiele. Nasz taras ma wymiary 5 x 6 metrów co nie ułatwia sprawy, bo aranżacja takiej powierzchni to wyzwanie.
# Ogród zimowy
Naszym marzeniem jest ogród zimowy, czyli zabudowa większości tarasu szkłem i profilami aluminiowymi. Niestety, ale chyba pozostanie naszym marzeniem na długo, bo ceny takich konstrukcji są wysokie i wynoszą od 2000 zł do 5000 zł za metr kwadratowy takiej zabudowy. Jest to super sprawa, bo w cieplejsze zimowe dni można na tarasie spędzać czas parząc, jak za szybą pada śnieg. Póki co odpada, bo koszt budowy ogrodu zimowego o powierzchni 20 m2 jest za wysoki.
# Pergola tarasowa
# Markiza tarasowa
Innym sposobem na osłonięcie się przed słońcem może być markiza tarasowa. To ukryte w kasecie lub pod dachem zadaszenie, które możemy rozwinąć kiedy świeci słońce i schować, kiedy na naszym tarasie jest już cień. Markizy mogą być bardzo proste, a co za tym idzie tanie. W najprostszej wersji nie ma kasety chroniącej materiał przez czynnikami atmosferycznymi a zadaszenie rozkładamy kręcąc korbką, która uruchamia mechanizm rozkładający markizę. Ale mogą być także markizy chowane w specjalnych kasetach, rozkładane i chowane za pomocą napędu elektrycznego, posiadające czujnik wiatru i deszczu i kiedy warunki atmosferyczne się pogorszą mogą się same schować, chroniąc się przed uszkodzeniem podczas silnego wiatru lub ulewy. Materiał z którego wykonana jest markiza może mieć różne kolory i wzory i można ją dopasować do naszego domu. Zaletą markizy jest jej dyskrecja. Kiedy jest potrzebna, rozkładamy ją a kiedy chcemy widzieć niebo siedząc na tarasie, to składamy zadaszenie i po sprawie. Markizy nie musimy chować na zimę jak parasola lub rolety rzymskiej, co ułatwia przygotowanie domu do zimy. Szeroką ofertę markiz tarasowych znalazłem na stornie firmy Systemy Surma.
# Rolety
Jak widać, aranżacja tarasu na pozór prosta, kiedy już się za nią zabierzemy, staje się nie lada wyzwaniem. Co wybrać? Pergolę, markizę, żagiel a może nowy duży parasol na taras? Pergola będzie osłaniała taras przez cały czas, markiza tylko kiedy będzie rozłożona. A kiedy nie będziemy z niej korzystać, to przez duże drzwi tarasowe dom będzie się nagrzewał. Temperaturę dodatkowo będą podnosić nagrzane kostki brukowe ułożone na tarasie. Jeśli wybierzemy markizę, to musimy się jakoś dodatkowo zabezpieczyć przez promieniami słonecznymi. Jednym ze sposobów są rolety na drzwi tarasowe. Nie mamy zewnętrznych rolet w oknach i musimy się rozejrzeć za czymś innym. Do wyboru są rolety wewnętrzne lub żaluzje wewnętrzne lub fasadowe. Wybór szeroki i niełatwy. Rolety wewnętrzne zaciemnią pomieszczenie, ale słońce będzie i tak nagrzewać salon przez szybę. Żaluzje fasadowe będą lepiej chroniły przed nagrzewaniem się domu, ale są droższe a ich instalacja na oknach i gotowej elewacji domu będzie bardziej wymagająca. Wybór trudny i zanim podejmiemy decyzję, musimy wszystko przemyśleć. Wszystkie wymienione przeze mnie sposoby na osłonienie się przed słońcem można znaleźć w ofercie firmy Systemy Surma.
# Podsumowując
Aranżacja tarasu to niełatwe zadanie. Niby wszystko wiadomo, ale jak już przejdziemy do konkretów, to albo cena nie taka, albo taras nie wymiarowy i gotowe marketowe produkty nijak nie pasują, albo najzwyczajniej w świecie nie mamy pomysłu, jak go zacienić i osłonić przed słońcem, wiatrem i deszczem. Jeśli nie mamy pomysłów, umiejętności albo najzwyczajniej w świecie chęci na takie prace to najbezpieczniej będzie zlecić je specjalistom, którzy mają doświadczenie w tego typu zabudowach. Oszczędzimy sobie nerwów i czasu, a może nawet i pieniędzy, bo przez nietrafione pomysły możemy wydać niemałe sumy na zabudowę, która nie będzie nam się podobać.