Jeśli myślisz o kominku na etapie projektowania/budowy domu to ten wpis możesz pominąć. Tym razem mam kilka słów dla tych z was, którzy chcą instalować kominek w domu, w którym jest już instalacja C.O. To przed nimi stoją największe wyzwania i najwięcej pracy.
Jeśli dopiero projektujesz lub budujesz dom, nie masz takiego problemu. Instalację C.O z kominkiem możesz swobodnie zaprojektować.
Jeśli jednak masz już instalację grzewczą i chcesz dołożyć do niej kominek, to musisz wziąć od uwagę to, w jaki sposób dostarczasz ciepło do pomieszczeń w domu.
Masz kaloryfery w całym domu.
W tym przypadku nie masz większego problemu. Kominek z płaszczem wodny będzie pasował do takiej instalacji. Ponieważ kaloryfery nagrzewają się nawet do 70 stopni Celsjusza, to będą one w stanie odebrać całe ciepło z kominka. Nie ma niebezpieczeństwa przegrzania wkładu kominkowego. Najwyżej w domu będzie za ciepło, ale za to będzie bezpiecznie.Wystarczy, że włączysz kominek w już istniejącą instalację, bez żadnych wymienników, dodatkowych zbiorników itp. Zimą wystarczy tylko zdecydować, czy palimy w piecu czy w kominku i tyle. W domu powinno być zawsze ciepło i przyjemnie.
Masz w całym domu ogrzewanie podłogowe.
W tym przypadku to już większy problem. Zgodnie z wymogami dotyczącymi ogrzewania podłogowego, temperatura wody w instalacji nie może przekroczyć 55 stopni Celsjusza, żeby temperatura podłogi nie przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Wyższa wartość temperatury dla podłogi jest niebezpieczna dla zdrowia. Wpływa niekorzystnie na stawy, a w skrajnym przypadku może spowodować oderwanie się skrzepów krwi a co za tym idzie, nawet zgon. Aby temperatura wody w instalacji ogrzewania podłogowe nie przekroczyła granicy 55 stopni Celsjusza, trzeba ją ograniczać. Można to przeprowadzić, paląc delikatnie w kominku, ale wtedy mamy wędzarnik a nie kominek, mamy zabrudzoną szybę, komin oblepiony sadzą i żadnej frajdy z kominka.
Jak widzisz, montaż kominka, szczególnie z płaszczem wodnym, w domu, w którym mamy ogrzewanie podłogowe to już całkiem spore wyzwanie. Trzeba się zmierzyć z kilkoma problemami, które się pojawią. Ale da się to zrobić i wtedy można się pokusić o taki kominek.
Ostatnim rozwiązaniem jest montaż kominka bez płaszcza wodnego. Wtedy nie ingerujemy w istniejącą instalację C.O. ale wspomagamy ją, dogrzewając pomieszczenia kominkiem. Mniej zachodu, mniej problemów do rozwiązania, ale też mniejszy zysk z korzystania z kominka. Jeśli istniejąca instalacja C.O. ma sterownik, który steruje temperaturą wody w ogrzewaniu biorąc pod uwagę temperaturę wewnątrz domu, to wkład kominkowy bez płaszcza wodnego też całkiem dobrze będzie ją wspomagał i ograniczy koszty np. gazu czy oleju opałowego. A kiedy nadejdą siarczyste mrozy lub nie będzie energii elektrycznej, wtedy tradycyjny kominek bez płaszcza wodnego będzie dobrym i jedynym źródłem ciepła, które pomoże nam przetrwać trudne chwile.
Wpis ten jest częścią całej serii wpisów dotyczących doboru kominka. Jeśli chcesz przeczytać wszystkie, zajrzyj na „stronę startową” całego cyklu.